Myror i flock uppför sig som en vätska...
Myror är sociala varelser.
Här visar man i bilder hur myror i flock tenderar att uppföra sig som vätskor, enligt klippet, för överlevnad och för att upprätthålla sociala strukturer.
Naturens rörelser kommer igen överallt, också här….
http://www.minds.com/blog/view/55999/mass-of-ants-behaving-as-a-fluid
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Djur är såå smarta, de har verkligen fattat att hålla ihop för att överleva. För det här gäller ju inte bara myrorna.
Det var liiite läskigt att se, det började krypa lite på mig med, men blev samtidigt helt fascinerad att titta på dem :)
Ja det var läskigt, och krypigt…:-) Kul att du tyckte om klippet! 🙂
Men så tyckte jag synd om myrorna som de hällde och hade sig….😕
Myrorna kan verkligen hålla ihop i ändamålsenliga samhällen, kommunicera med varandra och upprätthålla en social struktur. Ensam är inte stark.
Nu kommer lite OT. Läste en gång en sci-fi, har glömt namn och titel nu igen. (Websters värld?) Myrorna tog över världen!
Först var det en man som ordnade till ett behagligare liv för myrorna, de fick ett bekvämt boende och behövde inte slita så mycket. Sedan raserade han alltihop. Då fick myrorna visa sin drivkraft: de kämpade till sig allt igen, utvecklades och tog över…..
Någon som vet vilken jag pratar om?
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen