Gun´s and Doses !
Orsaken till skolmassakern står på etiketten
Talar man om de legala drogernas roll i skolskjutningen?
Han gick på Fanapt.
Biverkningar som: Rastlöshet, aggression, villfarelse är de mest vanliga. Fientlighet, ökad såväl som minskad libido, paranoia, förvirring, mani, känslosving, panikattacker, hyperaktivitet, amnesia, tvångshandlingar, impulsstörningar, och depression förekommer. http://doublecheckmd.com/EffectsDetail.do?dname=Fanapt&sid=164543&eid=2127
Vore inte det en självklarhet att det skulle ägnas den största uppmärksamheten?

Det verkar vara en liten felöversättning i din text (står "mest vanliga", men jag skulle tro att det ska stå "har rapporterats i många fall" eller något sådant?). Här är hela (långa) listan på biverkningar från samma sida som du länkar till:
http://doublecheckmd.com/DrugDetail.do?dname=Fanapt&sid=164543&view=e
Det är välkänt att antipsykotiska läkemedel ofta har allvarliga biverkningar och de måste givetvis noggrant vägas mot dess fördelar i varje enskilt fall.
Angående andra länken: Att scientologerna (KMR) är upprörda är kanske inte den bästa indikationen på att det finns ett problem. Nog är det värt att undersöka men vi bör kanske inte överlåta det till religiösa fundamentalister som bestämt sig för slutsatsen innan de ens börjat kolla på fakta
.
En fråga till dig som är konspiratoriskt lagd: tror du att skolskjutningarna är iscensatta för att genomdriva vapenlagar? (jag vet att det är en föreställning bland högerextrema konspirationsteoretiker i USA)
Medarbetare på Skepticism, Vetenskap och Andlig Skepticism
#1 Det är mycket möjligt.
De är iaf inte så dumma att de låter ett sånt här tillfälle passera utan att dra fördel av det.
Det kommande inbördeskriget i USA har just tagit ett stort steg framåt.