Oförklarade fenomen iFokus

Oförklarade fenomen

Etikett: anslagstavlan
Läst 2372 ggr
Julia-Sirocco
0

Spökar i gammelstugan!

Hej, måste bara få skriva av mig vad som hände för ett tag sen.

Jag och min familj bodde i ett gammalt hus för några år sen. Huset ägs av min mormor och morfar och vi skulle bara bo där tills vi hittade ett annat ställe.
I det huset hade min mammas farmor och farfar och vi hade stora bilder på dom just där jag satt. Och dom ser inte så glada ut på dom bilderna.

Jag satt i ett rum på nedre våningen och kolade på en film. Dom andra var inne i den andra stugan som min mormor och morfar bor i.
När klockan började bli mycket och filmen snart var slut så hörde jag att det knakade i trapporna (det var gamla trappor) det var alltså något/någon som var påväg ner. Jag tittade mot köket för det är imellan tv-rummet och trapporna. För att se om det kom någon. När den nästan var nere så tystande det just och strax efter så öppnade min bror dörren.

Var det bara inbillning eller var det något… Jag kan inte komma på något vad det kunde ha varit.

pernillaa
0
#1

Men var det din bror som kom? förstod inte riktigt.

Ha en bra dag! // Pernilla

Julia-Sirocco
0
#2

Min bror kom in i huset sen ja, men det var nått som gick inne i huset. Var ensam! Ursäkta om jag var otydlig

pernillaa
0
#3

Säkert bara jag som var trög.

Det är ju så svårt att säga men visst kan det ha varit någon där. Det känner du nog bäst själv eftersom det var du som upplevde det. Lita till känslan.

Ha en bra dag! // Pernilla

Julia-Sirocco
0
#4

Om jag litar på min känsla så kändes det inte bra.

[kobbeuffe]
0
#5

Det är inte ovanligt att det knakar i gamla hus, ofta överdramatiserar vi det och får det till spöken/andar fast det kan vara vinden som är orsaken. I gamla trähus finns alltid spänningar i knutar och i virket i sig som kan ge ifrån sig olika ljud. Nu säger jag inte att det var så i ditt fall men ville ge en fingervisning om hur det kan vara.