
Ande elr damm?
Jag tog en bild på min kompis hemma hos mig i julas, som jag har funderat mycket kring sen dess, då jag tycker mig se särskilt uppe i högra hörnet att det inte är en vanlig dammorb..
Vad tycker ni, är det något naturligt elr ej?
Dom två orberna som är inringade med rött, är dom jag främst tror kan vara något annat än damm, och dom två som är inringat med svart nere i vänstra hörnan tror jag är vanliga dammorber..
(Observa att vi tog väldigt många flummbilder där, och att min kompis spelade "nörd" därav byxerna och strumporna. Jag kladdade över hennes ansikte för att hon skulle slippa skämmas ;P)
Ta gärna bilden för o zooma in så att ni ser bättre om inte iFokus zoom duger ^^

Kan oxå tillägga att som ni ser står dammsugaren framme, och att det kan betyda att vi precis dammsugit (därav ev dammorber), men vad jag kan minnas så dammsög vi aldrig utan dammsugaren låg bara där o skräpade eftersom ingen orkade ta undan den 
Ja alltså en av dom var ju inte helt klotrund men damm kan bli så också. Dom var så bleka och grejen är den att jag känner ingenting på bilden heller förrutom vanlig aktivitet så jag själv tror att det är damm.
Kram
Ha en bra dag! // Pernilla
Jag hittade minst 3 orber till i bilden. En på vänster ben strax under midjan, en i det grå fälter ovanför trappan och minst en på byrån.

#2 Tack för ditt svar :)
#3 Okej.. jo, nu när du säger det så. Men jag la mest fokus på dom stora ;P Dom andra var ju väldigt små.
Tror du det är vanligt damm elr något annat?
Jag ska inte säga säkert att det är damm men det är nog det jag får det till i första hand.


#6 Hm okej, tack för din bild.
Funderar på om det, om det nu skulle finnas nån aktivitet här, om det kanske var just kring min kompis som är på bild.
Ja, jag själv tycker iaf inte att orberna ser ut att vara vanliga dammorber, inte om jag jämför med denhär artikelns dammorber. Det är väldigt stor skillnad tycker jag..

Kan tillägga att den stora orben uppe i högra hörnet - just på det stället har jag känt en närvaro ända sen jag var liten.

#8 kolla de i speglen då ler :) de är ej samma men känsla att det är nått
Jag har provat att damma min dammiga yllekofta framför kameran igen och fick till det här. Den nedre bilden är tagen i mtljus mot mina reflexvästar i hallen och tack vare det och att bakgrunden var mörkare så fick orberna en ljusare kant. Sen hur mycket de inre ringarna syns antar jag beror på vilken kamera man har. Någon annan som kan tänka sig att prova damma filtar och grejer framför kameran med blixt så får vi se skillnaderna?
Ha en bra dag! // Pernilla

hahahahahahahahahhahaha tycker att din kompis ser så rolig ut 
Jo nog liknar hon en nörd på riktigt!! Kul att alla verkar ha samma syn på nördar hahahaha…
sorry OT!

#10 Vem är mannen på vänster sida om barnteckningen….??
Är det män du skakar fram ur ylletröjan, jag trodde det var i byrån man förvarade dem…. ????
nä men nu har du fått det helt om bakfoten, om du skulle leta efter män hos någon, var skulle du då leta först, i byrålådan eller hur?! Trots att jag är blond så är jag ganska klipsk. Ska mangömma män ska man göra det ordentligt vet du. Ingen ids väll gå och skaka alla kläder som finns heller?! 
Nä det ser ut som en man men det är skuggor på luvan på min gula regnjacka som hänger där. =)
Ha en bra dag! // Pernilla

#15 Det var ett skämt, tänkte mest på låten.. Jag har en mannen i byrålådan i en liten ask bland andra grejer…osv…

Ha en bra dag! // Pernilla
Den gubben är fortfarande veck i min gula regnjacka. "ögonen" är skuggor under skarven mellan den löstagbara huvan och jackan. =)
Ha en bra dag! // Pernilla

Kan vi inte gå tillbaka till det tråden egentligen skapades för? 
Vill ha fler som kollar på bilden :)

Jag ser i orben uppe till höger en flicka som sitter ner hon håller armbågen mot sitt knä och håller vänstra handen under hakan hon ser ut att fundera på något..
orben i mitten syns en man tillsammans med en hund..
orberna nere vid sladden syns en man i den nedre och ett barn i den övre ..
// Ann
