Oförklarade fenomen iFokus

Oförklarade fenomen

Etikettuniversum
Läst 135 ggr
kamera0710
4

Boktips: "Vi har ingen aning"

Vill tipsa om reaboken "Vi har ingen aning", se länken. För mig var det helt okänt att universum till 68 procent består av så kallad mörk energi som vetenskapen i princip inte vet vad det är. Och att 27 procent består av så kallad mörk materia, som vetenskapen också har väldigt liten kunskap om.

Den är också skriven med en stor portion humor, det lättar upp denna bok med tanke på att det är tunga ämnen som lyfts.

https://www.bokus.com/bok/9789188659255/vi-har-ingen-aning-en-guide-till-det-okanda-universum/

Köp Vi har ingen aning : En guide till det okända universum av Jorge Cham, Daniel Whiteson. Skickas inom 1-3 vardagar. Fri frakt över 159 kr. Välkommen till Bokus bokhandel!
Magi-cat
3
#1

#0 Tack för tips! Det finns mycket vi inte har en susning om. 😎 Mycket intressant!


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

kamera0710
3
#2

Kom ihåg en diskussion på någon i fokus-sajt för några år sedan, där någon var inne på att vi snart kommer att ha en ganska fullständig kunskap om universum. När man läser denna bok känns det VÄLDIGT avlägset, för att uttrycka det milt.

En annan för mig ny kunskap: Bindningsenergin mellan atomer ökar massan hos en kropp något. Om exempelvis en människokropp skulle sönderdelas i enbart fria atomer skulle massan sjunka något.

Magi-cat
3
#3

#2 Tror jag kommer ihåg det där … Jag tror också det är väldigt, väldigt långt innan "vi" har någon fullständig kunskap. 😎

En annan favorit är Ulf Danielsson:
"Världen själv".


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Tant Grön
3
#4

#0: Numera är forskarna inte säkra på att mörk materia och mörk energi existerar. https://illvet.se/fysik/95-procent-av-universum-existerar-kanske-inte

Fysiker har länge ansett att största delen av universum består av mörk materia och mörk energi. Men enligt nya teorier existerar den mörka materian inte.
Magi-cat
3
#5

#4 Bra att det diskuteras förutsättningslöst. 😎🌟


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

kamera0710
1
#6

Illustrerad vetenskap såg jag har kritiserats en hel del från vetenskapligt håll. Länkar till ett äldre exempel.

https://www.vof.se/folkvett/ar-2013/nr-2/illustrerad-ovetenskap/

Peter Olausson granskar en populärvetenskaplig artikel som aldrig borde ha tryckts. Tidningen Illustrerad Vetenskap är de populärvetenskapliga tidningarnas flaggskepp, åtminstone sett till upplagan – bara den svenska ligger på över … Continued
kamera0710
2
#7

"Fysiker förfinar sökandet efter mörk materia"

"Vi vet att den mörka materian finns. Den passerar igenom våra mätinstrument, men kan inte registreras, säger Caterina Doglioni."

https://www.lu.se/artikel/fysiker-forfinar-sokandet-efter-mork-materia

Forskare från bland annat Lunds universitet har utvecklat en mer effektiv teknik för att leta efter ledtrådar kring universums mörka materia. I en aktuell studie ringar partikelfysikerna in möjligheten att lättare hitta spår av mörk materia bland kvarkarna på CERN. Och den 31 oktober firas samtidigt Mörka materians dag världen över med olika evenemang.
  • Redigerat 2022-03-28 14:56 av kamera0710
Tant Grön
2
#8

Tja, här påstår samma tidning att spår av mörk materia har upptäckt i vintergatan. https://illvet.se/universum/stjarnor/spaar-av-mork-materia-upptackta-i-vintergatan

Spår av mörk materia har hittats i utkanten av vår galax – mitt i en långsträckt stjärnhop.
kamera0710
0
#9

Så var denna bok färdigläst, man har fått ta den i små portioner. Även författarna till denna bok är ödmjuka inför människohjärnans gränser och detta kommenteras också med humor:

"Tänk om universum är helt förnuftigt och kan beskrivas med en vacker matematisk teori som människohjärnan är oförmögen att förstå."

Magi-cat
1
#10

#9 Ödmjukhet i dessa frågor tycker jag om. 😊


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Magi-cat
0
#11

#9 Tack för att du tipsar om boken! Jag ska läsa den vid tillfälle.
.

Det är mycket om universum just nu. 🙂🌟 Bl.a ska det sluta expandera, sägs det.

"The researchers found that, even though the expansion OF the Universe has been accelerating for billions OF years, the repellent force OF dark energy may be weakening." (Science alert)
Nu är inte mörk energi detsamma som mörk materia, så jag gör nog en annan tråd om det. 😎 (Eller om någon annan gör det.)


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen