SpaceX - Råtta i Rymden
SpaceX sköt 2019-12-05 upp CRS-19. https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_CRS-19
I videon mellan 20:01 - 20: 06 på påstådda 164 km höjd syns en råtta med stora öron krypa runt i övergången mellan raketdysa och själva raketen. https://youtu.be/-aoAGdYXp_4?t=1198
- Redigerat 2021-08-01 11:36 av Huygens
#0: Filmat i en studio på jorden således! Väldigt lite rymdrelaterat material tycks faktiskt vara äkta tagningar i vakuum och i tyngdlöst tillstånd. En snäll tolkning är väl att det handlar om att dra ner på produktionskostnaden. I likhet kanske med 'Marsbilderna' från Devon Island, Canada.
……………………………………
Sajtvärd: Andar, Änglar & Demoner / Knackningsterapi
Hemsida: www.astromantra.se/
Man kan se efter en stund att det är mer än en råtta som tassar omkring och att två av råttorna verkar nosa på varandra. Det verkar även som om videoklippet av raketdysan (CRS-19) repeteras, vilket tyder på att det rör sej om inspelad video som enbart spelas upp för våra (godtrogna?) ögon.
SpaceX påstås också 2020-05-30 ha gjort den sk Demo-2 uppskjutningen. https://en.wikipedia.org/wiki/Crew_Dragon_Demo-2
På Falcon 9 raketen i Demo-2 kan man se en liten mus som kilar omkring. Musen syns i videon nedan, mellan 4:30:02 - 4:30:11, i övre halvan av övergången mellan raketdysa och raket. Musen syns som hastigast på ena sidan av raketen. Bilden byter sedan snabbt till andra raketsidan och efter 2 sekunder kilar musen fram, stannar, väntar ett ögonblick och kilar sedan kvickt tillbaka därifrån den kom.
Musen, som rör sej på raketens utsida, ska enligt NASAs höjdmätare i videon befinna sej på en höjd av 202 km ovanför jorden.
https://youtu.be/pMsvr55cTZ0?t=16200
OBS, det är en officiell NASA-video av Demo-2, med "rymdmus".