Oförklarade fenomen iFokus

Oförklarade fenomen

Etiketter: utanför-ämnetdiverse
Läst 1667 ggr
[Mia-45]
0

Kanske OT: en stake som gör som den vill

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Har en ljusstake som beter sej som den vill i stort sett. 
Vet inte om det är nåt fel på den eller nåt annat. 
Därför jag skrev OT. 
Den släcks och tänds när den själv vill. 
Och tre lampor är extra starka. 
Är det fel på staken som sagt eller annat?

Zpookey
1
#1

Låter som att du köpt för svaga lampor. Om inte lamporna är i rätt styrka kan de överbelastas och därmed lysa starkare än andra. Det är viktigt att alla lamporna har samma styrka annars kan det bli kortslutning med brand som följd. Det brukar stå under ljusstaken vilken styrka lamporna ska ha. Detta är ett vanligt fenomen och ofta inser inte folk att det finns olika styrkor när de köper lampor. Jag skulle stänga av ljusstaken så fort som möjligt innan lamporna blir för överhettade.

thea_thea
1
#2

Fel på staken.

[Mia-45]
0
#3

Ahhh…det står inget alls under staken..
Då ska jag ta bort denna med en gång.
Tack för era svar…jag har kliat mej i huvudet…hahaha😃

VildaVittra
1
#4

#3 Åtgärda dock lamporna innan du stoppar undan den, ett år är en lång tid för att hålla sånt i minnet. Mvh dementa Fia. 😊

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

[Mia-45]
0
#5

Det ska jag göra VildaVittra 👍

[Lummer]
0
#6

Jag satte i lampor som var anpassade för en 7 armad ljusstake i en som hade 5 ljus …eller om det var tvärt om. Resultatet blev iaf samma som med din.