Oförklarade fenomen iFokus

Oförklarade fenomen

Etiketterutanför-ämnetdiverse
Läst 845 ggr
Magi-cat
1

OT Rädda dugongerna!

"Just nu håller stora betongklumpar på att dumpas i den japanska Henokobukten, som utgör de sista japanska dugongernas hem. De konstgjorda betongplattor som nu förstör korallrevet och botten, är det första steget i byggandet av en ny amerikansk marinbas.

Man beräknar att det bara finns ett dussintal av dessa kulturellt betydelsefulla marina däggdjur kvar i Japan. Internationella naturvårdsunionen har rödlistat dem som starkt utrotningshotade och det japanska miljöministeriet har också listat dem som akut hotade.Befolkningen i Okinawa och de regionala myndigheterna har motsatt sig byggandet – vi måste få ambassadör Kennedy att lyssna och skydda dugongernas hem.

Vi måste agera nu: skriv till USA:s ambassadör, Caroline Kennedy, som har möjlighet att stoppa byggandet och skydda dugongernas livsmiljö."

http://www.greenpeace.org/sweden/se/hav/dugong/?utm_campaign=SE%20Oceans%20PG&utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_term=Dugongs%20last%20chance&utm_content=20150612_Dugongs%20last%20chance&&__surl__=IgDbz&__ots__=1434113088179&__step__=1


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Denna kommentar har tagits bort.
Tant Grön
1
#2

Nu har jag skrivit på.

Magi-cat
0
#3

Tack, vad bra! ❤️


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

tarantass
1
#4

Jag också.

Och herregud, en sådan här sak idag av ett så här politiskt skäl (det gäller inte ens kommersiell exploatering). Koraller vet ju "alla" numera hur hotade de är och sirendjuren har också varit på tapeten. Visar hur observant man måste vara på skillnaden mellan ord och handling.

Räkna inte med att lyckas diskutera något med någon som inte har upplevt det själv.

Eller med någon som tror att allt gott måste vinnas på någon annans bekostnad.

Tarotstollan
1
#5

Påskrivet! Så söta de var!

Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!