# Bor medvetandet i hjärnan?
Author: Magi-cat

Det här är så intressant!

Från en bok, Science set free, av [Rupert Sheldrake](http://http://www.sheldrake.org/homepage.html):

http://www.minds.com/blog/view/39150/are-minds-confined-to-brains  

  

"My own interpretation is that vision takes place through extended perceptual fields, which are both within the brain and stretch out beyond it. Vision is rooted in the activity of the brain, but is not confined to the inside of the head. "  

Vad tror ni? Är medvetandet begränsat till hjärnan?

(_bild från publicdomainpictures.net)_

## Comment 1
Author: Farwuq

Med tanke på att människor överlevt med svåra hjärnskador och likväl är vid medvetande, så har jag svårt att tro att medvetandet helt och endast är begränsat till hjärnan.

## Comment 2
Author: Lilla Stjärna

Jag **tror** inte heller att medvetandet är begränsat till hjärnan. Jag **tror** att varje cell i en (levande) kropp har del av medvetandet, minne o s v.  
Jag **tror** också att varje medvetande har en källa och att medvetandet dras tillbaka dit när kroppen dör.
