# Mystisk händelse
Author: RatLady

En kväll när jag kollade på teven såg jag plötsligt hur fönsterlampan liksom gnistrade till ungefär som ett stjärnljus sen började den att gunga i sidled, det fanns inget vinddrag och lampan fortsatte lysa som om inget hade hänt. Lite spooky var det allt men mest konstigt? Kanske är jag bara dum som berättar detta men jag tänkte ändå varför inte.

## Comment 1
Author: Magi-cat

Så klart du inte är "dum" RatLady och det är bara trevligt att du berättar din upplevelse här så får vi också ta del av den!![Glad](http://oforklaradefenomen.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Lampor och elektricitet är kluriga saker. Kanske hade lampan hängt lite ojämnt och nu bytte läge av sig själv? Ibland när en glödlampa av den gamla sorten börjar ta slut kan den ändra sitt ljus, lysa starkare för en stund. (bara funderar lite.)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

fast om lampan gungar av sig själv...låter lite mysko..jag tror på spökeri här![Glad](http://oforklaradefenomen.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Magi-cat

när man uteslutit allt annat finns det en del som blir kvar.....![Glad](http://oforklaradefenomen.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det låter lite läskigt måste jag säga :)

## Comment 5
Author: Smullis

Hände nästan samma för mig också. Bad mina "andevänner" röra vid något, och då skakade min lampa till. Blev heeeelt chockad, hade aldrig sett något sådant tidigare, så jag bad dem göra om det igen. Lampan skakade till igen. Det var riktigt häftigt!
