# Bilder...
Author: [Borttaget]

Har lagt ut dessa bilder tidigare på övernaturligt.ifokus.

Fick många svar.

Så nu undrar jag vad ni känner?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En till.

Bara fråga om det är något ni undrar

## Comment 2
Author: [Borttaget]

av ngn anledning fick jag rysning av den första bilden.som att ngn stod precis bakom personen som fota..men det hade nog med att göra med att platsen ser kuslig ut...brrr

## Comment 3
Author: [Borttaget]

I Första bilden tycker jag mig se och känna flera personer. Fast jag tror samtidigt att fläckarna på väggen lurar mig att se något som inte finns. Men... det känns som att någon hört steg däruppifrån. Kanske hört någon bära runt på saker? Släpa grejer i golvet?

## Comment 4
Author: pernillaa

Haha, min klaustrofobi slog nog in här för jag känner det som om jag pressas upp mot taket, som om det vore översvämning eller nåt. Hahaha. :P

## Comment 5
Author: aangeleyes

Första bilden jag såg fick jag att det finns flera människor och djur som har varit där, jag fick ingen negativ känsla.

Andra bilden kändes väl lite mer obehag inte så att jag sätter benen på ryggen men ändå lite obehag. kan dock inte sätta fingret på vad det är !!!

## Comment 6
Author: liwa

Har det brunnit där tidigare?

Fick svårt att andas och kändes som att jag drog ner rök i lungorna.

## Comment 7
Author: Dodat

#0 När jag såg på bilden blev jag jätterädd, började andas jättesnabbt och klarade inte av och kolla på den mer ![Förvånad](http://spokbilder.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 tror inte det, men vet inte "/

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Första bilden fick jag ett tryck över halsen, väldigt obehagligt

## Comment 10
Author: Dodat

#9 JAg klarar knappt av och se på dom ![Skäms](http://spokbilder.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Renoveringsobjekt.

## Comment 12
Author: bblomquist

På första bilden fick jag svårt att andas och hjärtat började slå hårt och snabbare. Brrr...

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Hmm, undrar vad det finns där....

## Comment 14
Author: SandyBell

Fick kalla kårar :o

## Comment 15
Author: Mountain

Ursäkta om jag är kritisk, men jag ser inte det läskiga i bilden? Vissa skriver att dom får konstiga vibbar, pressas upp mot taket, får svårt att andas, det är omöjligt att det kan bero på bilden. Det är ju bara bilder på ett rum?

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Det är bara bilder ja, men en del människor kan faktiskt känna saker osv bara genom en bild

## Comment 17
Author: [Borttaget]

På första bilden kände jag det också som klaustrofobi, varmt, fuktigt och kanske någon, en ung kvinna suttit där och gömt sig och varit jätterädd. Det var iallafall vad jag fick till mig.

## Comment 18
Author: dontknow

känns som att en fiskare har bott där , som att man torkade fisk och hängde upp ,bild2.

## Comment 19
Author: Carizma

Fick fysningar av dem båda.

## Comment 20
Author: eva70

Jag rös till i hela högerarmen !! Jag tror inte det har hänt något som skulle vara otäckt där!! Men jag ser en man med blåbyxor arbetsbyxor och ganska kort i växten,han är lite rund och han går runt och grejar,jag ser ved brevid,det har varit en verkstad typ förråd av något slag.Namn Anders kolla upp det!!

Mvh Eva.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#20 Där där var intressant. När vi flyttade dit så hittade jag en låda med något som likande gamla verktyg av något slag. Min pappa heter Anders...

## Comment 22
Author: eva70

Vad kul att jag kunde hjälpa till lite!! Hoppas du kan kolla upp vad det har varit där innan för läge sedan. Ser en grå katt som går runt och stryker! En kärvänlig sådan.  

Mvh Eva!

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Jag vill då verkligen få reda på vad det finns där uppe :)

Något försöla på hur man kan få reda på sådana saker? :) (Förutom att anlita medium då)

Kanske något ställe där man kan få se husets ägare?

## Comment 24
Author: Caroline.H

Den första bilden var inte så farlig, men den andra fick jag rysningar av på nåt sätt... kändes inte som vanliga rysningar, utan skumt på nå vis... :/

## Comment 25
Author: Caroline.H

Den första bilden var inte så farlig, men den andra fick jag rysningar av på nåt sätt... kändes inte som vanliga rysningar, utan skumt på nå vis... :/

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Jag får inte känslan av något otäckt, snarare hemtrevligt på något vis. Det känns dock inte som om den delen av huset har varit bebodd? Isåfall mest som förvaring. Fåglar får jag till mig också av nån anledning.

## Comment 27
Author: fotoninja

jag fick värsta myskänslan ![Skrattande](http://spokbilder.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

kände att där hade jag velat vara och gjort iordning, satt in en liten kamin i murstocken och ett par fotöljer och ett litet bord, en mysig läshörna liksom ![Skrattande](http://spokbilder.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Av första bilden fick jag en känsla av att någon har hängt sig där, men... jag kan egentligen inte sånt här

## Comment 29
Author: RandomBrud

fick starka rysningar av båda, kände av en eller flera personer. men inget otäckt alls. Snarare värme.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Första bilden reagerade jag på en gång på repet. Som om någon har hängt där. Men det kanske bara var för att det ser ut så. Dock passar det in på de andra som skrivit om andnöd, kanske ligger det nåt i det?

## Comment 31
Author: powerofthebass

har ej läst tidigare medelanden , men det känns som man kvävs

## Comment 32
Author: Jossangizmo

Jag känner mig inträngd när jag tittar på bilderna, men vet inte varför.

## Comment 33
Author: Newman

Jag ser ett hus. Inget mer. Folk.. Hur mycket fantasi har ni?

## Comment 34
Author: Naiz

Jag fick ett tryck över halsen, huvudvärk, ett tryck bakom ögonen så det kändes som dom skulle ploppa ur :p  
Det försvann ganska fort efter att jag stängt ner bilden. Fick en kortväxt man på bild oxå.

## Comment 35
Author: rod-bracket

Kul att man kan lägga upp en bild här och så börjar folk fantisera fritt. Det är en vind. Ett typiskt ställe där spöken "ska finnas", och det triggar er?

Jag försöker inte vara otrevlig eller dryg, bara förstå vad ni håller på med...

## Comment 36
Author: Naiz

#35 För det första måste man tro på andevärlden och att det finns ett liv efter det vi lever nu. Om du gör det, då kan du börja försöka förstå vad det är vi gör när vi kollar på alla dessa bilder :)  
Det går inte att vara skeptiskt och inte beredd att ta till sej nya saker på ett sånt här forum :)

## Comment 37
Author: Newman

#36 Jo, men även om man tror på det så är ju det ingen anledning att hitta på saker. Jag tror på andevärlden, men jag hittar inte på saker när jag tittar på bilder.

Det är som att ni vill ha bekräftelse för att andevärlden existerar.

## Comment 38
Author: Naiz

#37 Jag vil inte börja ännu en diskussion som inte tillhör bilden. Men jag har SÅ mkt att säga till er som inte tror

## Comment 39
Author: Natal88

Ok, va en del bud här, men de känns som om ingen hade samma kännsla som jag fick av den första bilden....

Jag vill inte påstå att jag är någon medium av något slag så jag kan verkligen ha fel!!!

Men de va endå en jobbig kännsla på första bilden framför allt. En kännsla av en äldre medellång man som är väldigt deppig/ledsen...

Han har fått kämpa/stå ut med något jobbigt och orkar helt enkelt inte mer.

Det var vad jag kände... ett väldigt obehag och ledsamhet.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Alla har olika åsikter, så enkelt är det bara :)

Jag kan säga såhär att JAG är inget direkt medium, men jag kan känna av "spöken".Det säger även min familj och släktingar att jag är väldigt mottaglig för sådant.

Detta är "vinden" på en liten utebyggnad vi har. Eller loftet som jag säger. Denna "byggnaden" består av 3 delar (4 med loftet).  
Vi använder det som förråd och verkstad.

Jag kan säga såhär att i förrådet (stallet brukar vi kalla det för) brukar jag inte bry mig så. Men det är genom "stallet" man kommer upp på dit på loftet genom en öppen lucka. Och när man ibland står nedanför den känns det som att någon kollar ner. Visst, det är lätt att inbilla sig, jag vet ;)

I den andra delen har vi ett litet rum + en obrukbar bastu. Och här får jag mest känslor. Jag har aldrig gillat det stället. Jag känner mig så ovälkommen. Och dom få gånger jag faktiskt går in så vänder jag mig mot dörren hela tiden. Jag lämnar den så gott som alltid öppen så jag vill väl mest kolla att den inte stängs. Och är det märkt ute går jag aldrig in där. Aldrig själv. Och absolut inte utan en tänd lampa.  
Det var för inte så längesen jag var där inne lite längre än jag brukar av någon anledning. Efter 2 min så det bara "klick" och jag fick en sådan tryckande huvudvärk. Jag gick ut, och värken försvann snabbt.

Och i den tredje delen har vi en så kallad verkstad. Där har jag också alltid obehag. Jag mår alltid dåligt där. Får ont i magen helt enkelt. Men för bara några veckor sen gick jag ut där för att leta reda på något. Först fick jag lite ont i magen. Men jag stannade. Inomo kort försvann det och istället blev jag riktigt illamående och jag var nästan säker på att någon stod bakom mig.

Jag vet inte så mycket mer än att en man en gång i tiden har bott där ute.

Ursäkta denna långa och kanske komplicerade text ;D   
  
Denna bilden fotade jag förra vintern tror jag. Då var det liksom "whatever". Jag var ute och tog naturbilder och tog av någon enledning några kort på denna bygganden också.   
Och förra veckan såg jag detta. Jag tog många bilder den dagen, men BARA (och jag menar det verkligen) på dessa bilderna på denna bygganden kom detta med. Det gulaktiga suddiga "/ 

Visst kan det vara en reflektion av ex. solen, men lite lustigt att det bara kom på dessa bilderna ^^ 

Och på kvällarna när jag ibland är ute och ska ge kaninerna mat (maten är i förrådet) så hatar jag att gå just där utanför. Förut småsprang jag ofta tillbaka för det kändes som att man hade blickar i ryggen. Men det kan ju som sagt lätt hända när det är mörkt och man tänker på sådant x)

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Är det bara jag som ser ett ansikte av en arg gubbe med typ sidkammat svart hår på höger sida? Fast det kanske är inbillning igen xD Pga bakgrund och så ;)

## Comment 42
Author: dermot

På bil 2 kände jag mig instängd på någotvis, kanske någon som blivit inmurad i tegelväggen (eller vad det nu är)?

## Comment 43
Author: [Borttaget]

På bild ett kände jag att jag nästan tappa andan det käänns skumt , får mords tankar att det kan ha skett ngt mord ngn som tagit självmord känner av 4 personer ![Obestämd](http://spokbilder.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 44
Author: NinjaKakan

Nu är jag ingen som kan sånthär med avläsning och annat, men jag fick nästan ont i magen, mådde illa och lite dåligt tills mods. Det är min första känsla iallafall..

Sen är jag inget medium eller något annat heller, utan bara min första känsla..

## Comment 45
Author: Gaiezza

KOllade på första bilden och fick rysningar, belv yr och Mådde illa... Ingen bild för mig..

## Comment 46
Author: liawilson

Tror det har varit en gammal lada för länge sedan med massa djur, känns som det är dessa som lever kvar där..fast dessa 2 bilderna tror jag är tagna där allt ö var förut, aldså på övervåningen. 1876? Känns som det är massa tillhörande hus på gården, kanske en sån där vattenpump som fortfrande finns på gården nånstans?

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Jag känner inte dåliga vibbar ang repen på bilderna ser de lite väl klena ut för att nån skulle ha andvänt dom för ta livet av sig dessutom tog ner sånt även förr ;) Jag får till mig att det är mindre ladgård det har funnits mindre antal kor o grisar där, rent för att få hushållet o lite mat att byta annat bra. Inte så överdrivet gammalt byggnad. Detta är bara en del av stället ser oxå det 46 beskriver mer byggnader men inte nån stor gård
