# Vad kan detta vara?
Author: Diiko

Vi var några kompisar som var i ett gamalt folketshus och körde anden i glaset, så blrukar ja fota lite samtidigt, och så fick ja denna bild, ser som ut som en sjua..

Någon som vet va detta kan betyda?

Eller är de kanske bara blixten som gjort reflektion i fönstret?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det är nog som du säger en reflektion av blixten.

## Comment 2
Author: Diiko

Mjo kanske d

## Comment 3
Author: Diiko

Mjo kanske de. Men om man tittar noga så går ljus "sjuan" framför gardinen.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Vid längre exponeringar så stannar de ljusaste kvar i bilden mycket snabbare än det som inte är ljust och vid rörelseoskärpa som det är frågan om här så är det inte ovanligt.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Läskigt! De ljusa prickarna tror jag är orber, sjuan.. kanske det är någon ande som vill säga dig något? x)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ja den går ju över gardinen. Kanske en flygande orb "med svans" som du fångade på bilden?

## Comment 7
Author: Marah

Är bilden från Grythyttan btw? Gamla kulturhuset?

## Comment 8
Author: Hamstertjej

Vill följa tråden, verkar intressant... Jag vet inte vad jag tycker, det är ju lite 50-50 i min hjärna.. ;)

## Comment 9
Author: Caroline.H

Hmm, det där var läskigt... Skulle också gissa på att nån ande kanske ville säga dig nåt? :O

## Comment 10
Author: joa289

Mycket damm i bilden som är "orber"...skulle tro att det är en dammpartrikel som ligger väldigt nära blixten och fångar upp stor del utav ljuset så att den ser mera "bländande" ut ! Blir aldrig bra foton i dammiga miljöer =)
