# Svaret på den amerikanska UFO-gåtan
Author: Magi-cat

Eller? 😎

Den 25 juni ska en underrättelserapport om oidentifierade flygfenomen släppas.
Främmande livsformer eller främmande makt? Eller experimentfarkoster? Eller något annat. Kommer man svaret närmare, månntro?

En del förblir dock hemligstämplat, förstås.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/snart-slapps-underrattelserapporten-om-oidentiferade-flygande-objekt

## Comment 1
Author: Pyttelite

Nej i kommer inte att få veta så mycket mer - utomjordingarna har lagt locket på.

## Comment 2
Author: _Fisken

Som jag minns artikeln så erkände militären att de inte visste vad dessa UFO:n var. Det spekulerades allt från att Kina/Ryssland utvecklat nåt extraordinärt till att det var utomjordiskt. 
Jag vill mena att detta steg de tagit är ett ganska stort steg. De utesluter inte farkoster från andra civilisationer.

## Comment 3
Author: Magi-cat

Många hoppas nu på upprättelse, säger UFO-forskaren Clas Svahn.

"– Nu skrattar väldigt få åt det här fenomenet. Politiker har inte kunnat ducka för den här frågan längre, för allmänheten har blivit så intresserad att de tvingas att ta ställning, säger Svahn."

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/clas-svahn-manga-hoppas-pa-upprattelse

## Comment 4
Author: Pyttelite

Det troliga är att dessa UFOs visserligen är UFOs men är manmade.

## Comment 5
Author: Magi-cat

Det blev inte många svar utan gåtan är kvar, kan man säga.
I ett fall kunde man belägga att det mystiska föremålet var en ballong. I andra fall har man inte kommit längre.

https://www.space.com/us-government-ufo-report-released?utm_source=notification

## Comment 6
Author: Magi-cat

144 frågor, 143 svar. Det mesta har inte gått att förklara.

"Utredarna hittade inga bevis för att observationerna skulle kunna härledas till antingen utomjordingar eller en stor teknologisk utveckling av främmande makt som Ryssland eller Kina.

– Av de observationer vi avhandlat finns inga tydliga indikationer på att det finns några utomjordiska förklaringar för någon av dem, men vi kommer att gå dit datan för oss, säger en högt uppsatt tjänsteperson, enligt CNN.

Samtidigt är utredarna övertygade om att majoriteten av observationerna var ”fysiska objekt, sa tjänstepersonen till reportrar på fredagen."

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/gWVpK5/ufo-rapport-lamnar-fler-fragor-an-svar

## Comment 7
Author: Pyttelite

#6: Tja den var ju inte direkt en oväntad vändning. 🤖

## Comment 8
Author: Magi-cat

Det är det där "något annat" som kan vara lite intressant. 😎

"De möjliga förklaringarna delas i fem kategorier: skräp som seglar omkring i luften, naturliga fenomen i atmosfären, utvecklingsprojekt kopplade till USA:s regering eller landets industri, främmande makters exotiska system eller "något annat"."

https://svenska.yle.fi/a/7-10002631
