# "Utomjordingar har kontakt ..." med jorden
Author: Magi-cat

Vad tror ni om det här?

En professor och tidigare rymdchef säger att utomjordingar i åratal haft kontakt med USA och Israel.

Dessa utomjordingar har önskat att kontakten inte ska offentliggöras, då jordborna ännu inte är redo. Denna tystnad höll dock på att gå om intet när president Trump var nära att gå ut med ett avslöjande.

Nu har den israeliske professorn och tidigare chefen för Israels rymdsäkerhetsprogram själv valt att gå ut med nyheten, då han bedömer att trender förändrats och att den akademiska världen nu är mer öppen.

Han säger bl.a. att "federationen väntar på att människor att nå ett stadium i evolutionen då vi förstår vad rymden och rymdskepp är."

(Kanske känner han också att han blivit ganska gammal och att tiden är knapp.)

https://www.expressen.se/nyheter/tidigare-rymdchef-utomjordingar-har-kontakt-med-usa-och-israel/

## Comment 1
Author: Emo

Det var väl väntat - förr eller senare. 

Om det är riktigt, så är det spännande om man hinner uppleva och förstå mycket.

## Comment 2
Author: Mitchika

Jag är skeptisk. Det vore lite av en "dream come true" för mig om det verkligen stämmer, men jag är väldigt skeptisk. 

Den galaktiska federationen ingrep när Donald Trump, USAs president, var på väg att avslöja dom men gör ingenting (eller lyckas inte göra någonting) för att stoppa en före detta rymdchef från att avslöja allt trots att dom påstår att mänskligheten inte är redo för den här kunskapen? 

Har dom ingen koll på läget nere på jorden? Väldigt få skulle ta Trump på allvar om han ställde sig och började babbla om en galaktisk federation med en bas på mars där dom experimenterar tillsammans med amerikaner. En respekterad och prisad professor som varit chef för ett rymdsäkerhetsprogram i nästan 30 år tas på betydligt större allvar än Trump. 

Federationen stoppade helt klart fel person från att gå ut med det här om deras avsikt var att förbli dolda.

## Comment 3
Author: Loris M

Det hade varit roligt om det varit sant men jag är inne på exakt samma  funderingar som Mitchika och ställde mig samma frågor.

## Comment 4
Author: Tarotstollan

Och hur lång tid skulle det ta innan mänskligheten är redo?
Jag vill veta nu!

## Comment 5
Author: Magi-cat

Vi är inte mogna än. Vi måste ha warp-drive! 😁

## Comment 6
Author: Magi-cat

Så här kommer det att se ut. Kom ihåg att träna på "Live long and prosper". (Försök förlåta en gammal Star Trek-nörd 🙄😁🤓)

## Comment 7
Author: Mitchika

#5: Jag tror vi behöver åtminstone en prototyp av Enterprise också innan. :D

## Comment 8
Author: Magi-cat

#7 😁

## Comment 9
Author: Pyttelite

Å 5G glöm inte det!!
