# Balanserande stenar....
Author: Magi-cat

**Tråden uppdaterad 23-01-09/M-c/#20**

De finns på många ställen, de där stenarna som tycks trotsa naturlagarna i sin balansakt på hög nivå..."liggande hönor" kallas de ibland i Sverige.

Här ett exempel från Kummakivi (mysko sten, fritt översatt) i Finland

"There are certain natural occurrences and organic structures in the world that leave us all scratching our heads"

Har ni några exempel på balanserande stenar? Hur har de hamnat där? Av en slump eller har människor placerat dem så? I vilket syfte?

http://myscienceacademy.org/2013/01/31/mind-boggling-giant-rock-naturally-finds-balance/  

edit/181018/M-c:

Bild på Kummakivi, skyddat landmärke sedan 1962:

https://www.visitfinland.com/sv/mystay/product/kummakivi-boulder/17468/  

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kummakivi

## Comment 1
Author: fatcat

Frågan är om man verkligen vill stå under en sån sten.. 😎

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja jösses!  
Vem eller vad har placerat de så?  
🤔

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Spår efter istiden?

## Comment 4
Author: fatcat

[#3](http://oforklaradefenomen.ifokus.se/discussions/510b7d1dd4ebea733a007baa-balanserande-stenar#3 "Direkt länk till kommentar") Nah, för enkelt.. Måste vara intergalaktiska rymdvarelser som slängt stenarna där..  😎Det är den enda logiska förklaringen..

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Njae, det kan ju ha varit jättar också. Kanske i maskopi med aliens..   

😛

## Comment 6
Author: JonasDuregard

#0 Det är ett vanligt [flyttblock](http://sv.wikipedia.org/wiki/Flyttblock) som råkat hamna så att det från en särskild vinkel ser ut som att den har en väldigt liten kontaktyta med stenen under den, och att masscentrum ligger utanför den kontaktytan (och således ser det ut som att den borde välta).

Det är en optisk illusion som är lätt att återskapa och det finns många häftiga exempel på liknande illusioner, både naturliga och konstgjorda.

Att skriva som de gör i artikeln "_There is still no scientific explanation for how the rock,_ \[...\] _has wound up in such a perplexing position_" är extremt missvisande 🙂.

## Comment 7
Author: fatcat

[#6](http://oforklaradefenomen.ifokus.se/discussions/510b7d1dd4ebea733a007baa-balanserande-stenar#6 "Direkt länk till kommentar") Naturen kan verkligen lura oss ibland! 🙂  

I en inte så avlägsen tid skulle människor antagit att stenarna lagts dit av jättar.

## Comment 8
Author: Magi-cat

Det finns också stenar som ligger på en balanspunkt som gör att man kan vicka på dem. Ganska häftigt att med en hand kunna flytta på en sådan stor sten....

## Comment 9
Author: Magi-cat

/.../ edit/M-c

#5, #7 Nu kom jag ihåg! Jättar var det ju! 😃

## Comment 10
Author: Magi-cat

Hm...från unusual places:

[http://unusualplaces.org/kummakivi/](http://unusualplaces.org/kummakivi/)  

Exakt samma artikel finns precis överallt 🤔 men det är svårt att få fram något mer om Kummakivi-stenen....

## Comment 11
Author: Magi-cat

Än idag finns det folk som jobbar med balanserande stenar! 👍

[http://vimeo.com/74243383#](http://vimeo.com/74243383#)  

[http://www.stonebalancing.com/](http://www.stonebalancing.com/)

## Comment 12
Author: fatcat

Häftigt!🙂

## Comment 13
Author: Ghosthunter

Oj, vilket bra exempel på balanserad sten. Jo, jag har sett detta ganska ofta också....men inte så stor sten.🙂

## Comment 14
Author: JonasDuregard

#12 En del av filmerna var imponerande. Först var jag inte övertygad om att alla bilder var äkta och övervägde att han kanske kombinerade balansering med någon kemisk lösning (tänk snabbtorkande lim), men så verkar inte vara fallet.  

Ett bra exempel: http://www.stonebalancing.com/index.php/videos/youtubegallery?galleryid=1&videoid=72643591

Fast någon skulle kanske ändå säga att en del av dem inte kan ha gjorts av människor 😉.

## Comment 15
Author: Magi-cat

#15 Eller att det bara är flyttblock. 😃

## Comment 16
Author: Magi-cat

Hur kan balanserande stenar överleva jordbävningar\`

I jordbävningsområden, som Kalifornien, "borde" de ha trillat ner för länge sedan. (fint exempel på bilden) 

Det är en "head-scratcher"............Hur kan dessa stenar ligga kvar i tiotusentals år, nära St Andreas.förkastningen? 

36 av de vådligt balanserande stenarna har nu undersökts vetenskapligt.  Till slut kom forskarna till ett resultat.

"“ They think that there is an interaction between the two fault lines that run on either side of the rocks, and that the earthquakes “jump” between the two, skipping the rocks in the middle.These faults influence each other, and it looks like sometimes they have probably ruptured together in the past,” [said](http://phys.org/news/2015-08-precariously-san-jacinto-andreas-ruptured.html) Grant Ludwig from the [University of California, Irvine](http://uci.edu/). “We can't say so for sure, but that's what our data point toward, and it's an important possibility that we should think about in doing our earthquake planning.”"

De har liksom "skakat ihop sig" för länge, länge sedan till en gemensam balans. Förkastningar löper på bägge sidor om stenen, och krafterna "hoppar" mellan varandra lämnandes stenen orörd....

Det här kan vara värdefullt att ta reda på mer för att använda vid byggnationer i jordbävningstäta områden.

http://www.iflscience.com/environment/balancing-rock-survive-due-jumping-earthquakes

## Comment 17
Author: Magi-cat

Det är så häftigt! (kort klipp, max en minut)

## Comment 18
Author: Magi-cat

Kummakivi, balanserande stenen i Ruokolahti, Finland, och dess historia.

"Mytologin i Finland är fylld av övernaturliga varelser som troll och jättar. Sådana varelser tros ha fysisk styrka långt utöver den enbart dödligas. Dessutom har några av dessa varelser kopplats till stenig terräng. En hiisi ('hiidet' i plural) är en typ av jätte i finsk mytologi som sägs leva i steniga landskap.

Enligt finsk folktro har sådana varelser för vana att kasta stenblock runt omkring, bygga rösen och hugga konstiga hål i klipphällar (som tros ha använts av dessa jättar för att kärna mjölk). Sålunda, enligt lokal folklore, kom Kumakivi Balancing Rock antingen med eller rullades eller kastades dit av en jätte eller troll."

https://mysteriesrunsolved.com/sv/2022/03/kummakivi-balancing-rock.html

## Comment 19
Author: Sabah

Balanserande stenar är ett kapitel för sig, mycket fascinerande! 🙂 Inte konstigt att de finns med i gammal folktro med spännande berättelser, de inbjuder verkligen till spekulationer! 😊

## Comment 20
Author: Magi-cat

#21 Håller med! Det ser helt osannolikt ut när de stora, tunga stenarna balanserar på en liten fläck! 🙂

## Comment 21
Author: Farwuq

Man skulle gärna få se bilder under olika vinklar för att få en bättre uppfattning om hur och var masscentrum ligger.
