# LIVE Vampire bats!
Author: Magi-cat

De är söta ju! Här är live från ett bats rescue i Michigan! De är hjälpsamma och trevliga, inte ett dugg läskiga! Hjälp till att rädda de söta fladdermössen!

"They actually save us billions of dollars every year in pesticides, thanks to all the delicious insects they eat. A single bat will eat its entire body weight in insects every single night. They're also natural pollinators and spread seeds far around. Bats have also helped human technologically - we've improved flight and radar systems by studying their incredible abilities.

They're not scary or harmful at all - they're interesting, helpful creatures that are in big need of our help. Bat populations are declining dramatically world wide, and it's hard to convince people they need saving if they're afraid of them! So SHARE this if you want to help save the bats!"

https://www.facebook.com/IFeakingLoveScience/videos/vb.367116489976035/1532001806820825/?type=2&theater&notif\_t=live\_video&notif\_id=1478102471586266

## Comment 1
Author: Tjeja

Vadå vampyrer? De äter insekter och frukt...

## Comment 2
Author: Magi-cat

Det står Vampire bats.

## Comment 3
Author: Tjeja

Konstig titel när de inte ens är blodsugare.

## Comment 4
Author: Ghosthunter

Men det finns Vampire bats som nästan enbart livnär sig på blod. Kanske finns det även en indelning av underarter när det gäller vampyrer också? Den blodsugande vampire bat är ett stort problem för tamdjuren i Afrika och den ger sig även på människor. Därför måste man vara försiktig. Om man ska sova under bar himmel, så bör man ha ett nät över sig.

Ja men visst är dom söta......jag gillar fladdermöss. Jag brukar titta på dom i Skillingmark i västra Värmland.....där finns det gott om fladdermöss! Och deras otroliga radarsystem är imponerande!🙂

## Comment 5
Author: Magi-cat

#4 Kul att du också gillar fladdrisar! Annars brukar jag vara nästan ensam om det. 🥵😃

Och visst är de imponerande!

## Comment 6
Author: Ghosthunter

Ja, jag förstår inte varför så många inte gillar dom och t.o.m är rädda för dom? Visst, de blodsugande vampyrerna ska man vara försiktig med, men de som finns här i Skandinavien är inte farliga och det är ingen risk att de flyger på en......deras radarsystem är fantastiskt. Det hjälper dom för deras dåliga syn och t.o.m blindhet hos vissa arter!🙂

## Comment 7
Author: Tjeja

Jag gillar också fladdermöss. Därför blir jag lite ledsen när folk pratar om vampyrer för vi har inga blodsugande fladdermöss här i skandinavien. Och de i videon var ju heller inte blodsugare som jag förstod det. Poängen är ju att de är både söta och fina och fantastika och det är skam att folk är rädda för dem på samma sätt som för ormar, råttor och spindlar etc. De enda djur/insekter jag inge gillar är nog fästingar, mygg och bromsar. Insekter som livnär sig på mig så att säga.. bläh! Men är inte rädd för dem heller för det.

## Comment 8
Author: Ghosthunter

Fästingar, mygg, bromsar och älgflugor utger undantaget från de andra. Men de är också liv på sitt vis🙂

## Comment 9
Author: Magi-cat

[Vampyrfladdermöss](http://www.ungafakta.se/vampyrer/historia/verkliga/vampyrfladdermusen/) har också sin plats i naturen. Det är bara det att "vi" tycker det låter mer osympatiskt att livnära sig på något värddjurs blod. Å andra sidan dödar "vi" gladeligen hela djuret och utrotar hela arter. Vilket är värst?

I länken här står att forskarna är intresserade av ämnet i vampyrfladdermusens saliv, eftersom det kan bli en framtida medicin mot blodproppar.

## Comment 10
Author: Tjeja

#9 Det är klart att det är vi människor som är de värsta parasiterna på planeten. Det är just därför det ffa är mänskliga individer jag äcklas av och är mest rädd för. 😉

## Comment 11
Author: Magi-cat

#10 Dock har människor väldigt goda kvalitéer också.

## Comment 12
Author: Tjeja

#11 jo visst.. det är ju individer det handlar om som sagt.

## Comment 13
Author: Ghosthunter

Jag håller med dig, Tjeja! Vi människor är de värsta parasiterna och rovdjuren på planeten. Grejen är att djuren gör aldrig fel, hur grymt och otäckt vi än kan tänka oss. Djuren gör precis det som dom är skapta att göra...verken mer eller mindre.  Det är vi människor som gör konstiga och helt otroligt dumma saker och vi beskyller ofta djuren att dom skadar på ett eller annat sätt. Att djuren gör fel och skadar är bara något som sitter i våra hjärnor.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Jag tycker nog att de ser ut som de riktiga vampyr-fladdermöss. Man ser dem ju inte på nära håll men det stämmer med min bild av hur de ser ut.

Deras saliv gör att blodet inte levrar sig. Samma funktion som iglar exempelvis. Om en igel biter sig fast blöder man väldigt länge.

Jag håller med de är söta även om jag skulle stänga fönstret på natten om jag sov i syd eller mellanamerika.

## Comment 15
Author: Magi-cat

...blodiglar är oumbärliga i vården och har räddat många avsågade tummar....

http://www.sydsvenskan.se/2011-05-07/iglar-oersattliga-for-kirurger
