# Pynta utan påskfjädrar i påsk!
Author: Magi-cat

Snart påsk och med det följer påskpynt!

Flera kommuner portar påskfjädrarna vid årets pyntande av påskriset!

http://www.djurensratt.se/om-djurens-ratt/nyheter/ocksa-lulea-och-helsingborg-pyntar-djurvanligt-i-pask  

Jag måste erkänna att jag inte tänkt så mycket på det själv förut. ☺️Att de kommer från fåglar, så klart, med det innebär också att de kommer från fåglar som fötts upp under hemska levnadsvillkor där djurskyddet släpar efter.

Vilka andra trevliga djurvänliga påskpynt finns det?

## Comment 1
Author: tlover

Fjädrar från glada levande fåglar (hmm det lät hemskt) dvs av hobbyfåglar som ruggat.

Begagnade fjädrar (det använder jag ibland, sparar samma från år till år).

"fjädrar" gjord i silkespapper

## Comment 2
Author: BrittaD

Påskriset är ju en pest för björkpollenallergiker också 😭

## Comment 3
Author: tlover

#2 Jag har helt enkelt inte riset i vatten eller något annat än björk

## Comment 4
Author: Tjeja

Man kan göra "fjädrar" av silkespapper och ståltråd. Blir jättefint med glada färger. Så kan man måla kastanjer eller göra små påskgummor av kottar o kastanjer genom att klistra lite tyg o måla glada färger. Å inte att förglömma, 70-talets välsignade flirtkulor som går att göra både ägg, kycklingar, gummor å annat kul av. Själv gillar jag dessutom att hänga påskgodis i riset. Så som folieklädda chokladägg t ex. :-)

## Comment 5
Author: Magi-cat

#1 Ruggade fjädrar är förstås ok, tycker jag. 🙂

Silkespapper är en bra ide, eller vilket fint papper som helst, förstås...

#2 Jag brukar använda kvistar av något slag där löven inte slagit ut och utan vatten i vasen.

## Comment 6
Author: Ghosthunter

Det är bra....slopa fjädrarna!!👍

Själv har jag inget annat än en porslinskyckling och ett påskägg av papp.....en sån där som man har godis i.

## Comment 7
Author: Sabinan

Har jag björkkvistar lägger jag de inte i vatten, men helst tar jag videkvistar (som jag tål) sedan brukar jag göra blommor av silkespapper och fästa på kvistarna.

Det har blivit tradition här hemma och barnen hjälper gärna till
