# Ufo´s på Tv 4 Fakta
Author: [Borttaget]

Jag såg ett program igår på Tv 4 Fakta om UFO´S.  
Det finns dokumenterat ända till andra världskriget (tror jag det var) att piloter så ljussken odyl. 

Flera piloter fick sällskap av ljusbollar som flög med de en bit i mycket hög hastighet. Ingen kunde förklara vad detta var. När de talade om det för de som hade hand om sånt på den tiden, blev de bara utskrattade.  

Två piloter, 1995, möttes av en slags "julgran" med lampor på i hög hastighet. Finns ingen förklaring till det heller.  

I England såg de ett stort ljussken från hamnen. Även ett fartyg ute till havs såg det. De diskuterade om det var stjärnan Nova som de såg..men från den positionen som fartyget låg i så kunde det inte vara den.  
Också ett mysterium. 

Var det någon mer som såg detta program?  
  
Jag tvekar inte på att det finns utomjordingar som kommer hit.  
Mycket går inte att förklara.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Har inte sett programmet. Men det var säkert intressant. Är övertygad om att dessa otaliga piloter som vittnar har sett något vi inte kan förklara som naturliga.

## Comment 2
Author: fatcat

Tror inte jag sett.. finns väl kanske på Youtube som allt annat! :) Tyckte själv se någon märklig observation mitt i natten en sommardag 2013 när jag skulle dricka vatten i köket. Har vid fönstret som rutin att blicka uppåt mot stjärnorna. Men detta måste varit inbillning. Objektet farsvann lika snabbt som det syntes :) Tvekar dock sällan på mitt bildminne.

## Comment 3
Author: Magi-cat

Såg inte heller programmet tyvärr! Tror också det finns seriösa observationer. Synd att man skrattar istället för att ta reda på hur det förhåller sig. Piloter kan väl anses ha hög trovärdighet. De är vana vid att observera, kan meteorologi och vet vad som är "normalt" i luftrummet - samt rapporterar allt avvikande. Stjärnan "nova" vet jag inte vad det är? Kanske man menar en nova, eller planeten Venus eller en meteorit? Vilket av dessa det än är så skulle det vara enkelt att visa på fakta.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag såg programmet med ett halvt öga. Jag såg just delen med att de hade blivit utskrattade.  

Kanske finns dessa program på deras hemsida eller i tv-program biblioteket?

## Comment 5
Author: m2studio

Det finns en massa oförklarliga fenomen som vi inte har något aning om tror jag så som UFO, Spöke, Demoner, underliga djur och mm. Jag tycker att vi ska vara förbered att dokumenterar de flesta händelse som sker under vår vanliga dagar då kanske vi kan se bättre vad som sker runt om oss. Jag har skaffat en snabb och bra kamera som nästan alltid tar med mig.
